Knjiga Materinski možgani prinaša nabor prelomnih raziskav, ki preobračajo različne mite o pomenu starševstva. Pod drobnogled vzame tudi koncept »materinskega instinkta« in se celovito loti premišljevanja, kaj pomeni postati mama.
Materinski možgani - Kako nevroznanost piše novo zgodbo starševstva; Chelsea Conaboy
V pričakovanju otroka se je avtorica in raziskovalna novinarka Chelsea Conaboy nadejala tako svetlih kot napornih plasti nove življenjske vloge: na eni strani veselja in vzhičenosti ob pestovanju svojega novorojenčka, na drugi pa tudi brezkončnih obveznosti in neprespanih noči, ki pridejo skupaj z njim. Ni pa niti slutila, kako drugače se bo počutila: doživela je namreč globok notranji preobrat, zaradi katerega je bila skoraj izgubljena.
Novopečeni starši so podvrženi velikim strukturnim in funkcionalnim spremembam v svojih možganih, ki jih povzročajo hormoni in poplava zunanjih dražljajev, ki jih ustvarja prihod otroka. Te nevrobiološke drugačnosti jim pomagajo pri prilagajanju intenzivnosti občutkov v prvih dneh starševstva, v resnici pa pomenijo pripravo na dolgo obdobje učenja, kako pravilno zadovoljiti potrebe svojega otroka. Nosečnost in rojstvo otroka povzročita tako pomembne spremembe v anatomiji možganov, da lahko raziskovalci zlahka ločijo tiste, ki pripadajo staršem (ali skrbnikom), od tistih, ki to niso. Vsi starši, vključeni v vzgojo, ne glede na svojo pot do starševstva, namreč razvijejo podobno skrbniško vezje v svojih možganih.
Materinski možgani nazorno razkrivajo, zakaj se pogled staršev na svet po rojstvu otroka za zmeraj.
IZ KNJIGE:
»Ne gre za to, da bi starševstvo ponujalo pot do razsvetljenja. Prej bi lahko rekli, da do razsvetljenja lahko pridemo po različnih poteh in ena od njih je starševstvo. Če dobro pomislimo, je to precej očitno. Novo starševstvo je intenzivna telesna in čustvena izkušnja, ki med drugim pospešuje razvoj in človeka usmeri k prosocialnemu vedenju, empatiji in temu, da se lahko zanese na druge. In vendar, kot je povedala Aurélie Athan, ‘ta zgodba [o preobrazbi] manjka, ko govorimo o prehodu v starševstvo, ker je tako vseobča. Skoraj vsak jo doživi.’«
»Po eni strani knjižna izpoved, po drugi strani pa natančna raziskava znanstvenih dognanj, je knjiga Materinski možgani najboljša ravno v načinu podajanja vsebine. Ne prevzame nas le zato, ker razvozla toliko skrivnosti, temveč tudi zato, ker nam pomaga preoblikovati tisto, kar smo mislili, da že vemo – o materinstvu, o starševstvu, o sebi.« – Amy Ellis Nutt, s Pulitzerjem nagrajena novinarka in avtorica knjig The Teenage Brain (Najstniški možgani) in Becoming Nicole (Postati Nicole)