Zakaj nas digitalna doba tiho spreminja – in zakaj je najhuje prav našim otrokom? Knjiga, ki jo moramo prebrati vsi.
Tesnobna generacija; Jonathan Haidt
Kako to, da se je duševno zdravje mladostnikov po letu 2010 začelo drastično slabšati? Zakaj dekleta vse pogosteje občutijo tesnobo in depresijo, fantje pa se umikajo v virtualne svetove? In kako so mobilni telefoni ter družbena omrežja preoblikovali otroštvo do temeljev?
V knjigi Tesnobna generacija priznani socialni psiholog Jonathan Haidt osvetljuje srž ene največjih družbenih sprememb zadnjih desetletij. Raziskave kažejo, da se je po več kot desetletju izboljševanja duševnega zdravja mladih, po letu 2010 zgodil preobrat: depresija, anksioznost, samopoškodbe in celo samomori med mladimi so začeli naraščati – v nekaterih primerih celo eksponentno.
»Ta knjiga ni namenjena le staršem, učiteljem in drugim, ki skrbijo za otroke. Namenjena je vsem, ki želijo razumeti, kako je zaradi najhitrejšega preoblikovanja človeških odnosov in zavesti v zgodovini človeštva vsem nam postalo težje razmišljati, se osredotočiti in pozabiti nase, da bi skrbeli za druge in gradili tesne odnose.«
Haidt v tej prodorni in izjemno dobro raziskani knjigi povezuje to zaskrbljujočo spremembo z razmahom pametnih telefonov in družbenih omrežij. Po njegovem mnenju se je v desetletju po letu 2010 zgodila velika preusmeritev otroštva – od sveta igre, raziskovanja in socialnega učenja k svetu ekranov, algoritmov in digitalne izolacije. Otroci se danes razvijajo v okolju, kjer jim je odvzeta priložnost za izkušnje, ki jih potrebujemo za zdravo čustveno in kognitivno rast.
Poseben poudarek knjige je namenjen vprašanju, zakaj družbena omrežja škodijo dekletom bolj kot fantom, in zakaj se fantje pogosteje zatekajo v igre in digitalne skupnosti – s posledicami, ki segajo od zasvojenosti in osamljenosti do izgube socialnih veščin.
Haidt knjige ne zaključi s pesimizmom. Ponudi konkretne rešitve, ki jih lahko uporabijo starši, učitelji, politiki in družba kot celota. Med njimi so omejitve uporabe pametnih telefonov v šolah, spodbujanje igrivega otroštva ter vzpostavljanje okolij, kjer se mladi lahko razvijajo brez vsiljivih motilcev.
Knjiga Tesnobna generacija je tako manifest za prihodnost, ki nas vse vabi, da prevetrimo, kako vzgajamo otroke v digitalni dobi – in kako lahko z majhnimi spremembami povrnemo zdravje, pozornost in povezanost, ki smo jih nehote izgubili.
»Tudi zaradi knjige Tesnobna generacija smo se v Sloveniji zavzeli za omejitev uporabe telefonov v vrtcih in šolah. Kot pravi Jonathan Haidt, tak ukrep ne pomeni koraka nazaj v družbenem razvoju, temveč naprej, proti prihodnosti, v kateri dobijo mlajše generacije možnost, da se brez vseprisotnih motilcev posvetijo bistvenemu: druženju in učenju.« – dr. Dan Podjed, antropolog in podpisnik peticije Odklopi.net
»Odlična knjiga o tem, kako preveč zaščite v realnem svetu in popolna svoboda na spletu spreminjata otroke v tesnobno in negotovo generacijo. Haidt ponuja nabor premišljenih rešitev s skupnim prvim korakom: iz virtualnega vesolja se moramo vrniti nazaj na realna tla.« – Miha Kovač, avtor knjige Berem, da se poberem
Jonathan Haidt (1963) je ameriški socialni psiholog in profesor na Sternovi poslovni šoli Univerze v New Yorku. Je eden najvplivnejših družboslovcev današnjega časa, znan po svojih delih Hipoteza o sreči in Pravičniški um. V knjigi Tesnobna generacija združuje dolgoletne raziskave s pronicljivimi vpogledi v delovanje današnje družbe ter odpira ključno razpravo o prihodnosti mladih v digitalnem svetu.