Kako in zakaj nekdo postane (proti)vojni poročevalec?
Mir in vojna; Boštjan Videmšek
Izvori ključnih kriz našega časa
Boštjan Videmšek, eden najbolj priznanih slovenskih vojnih poročevalcev, v knjigi Mir in vojna ponuja poglobljen vpogled v izvore ključnih konfliktov našega časa. Videmšek že več kot tri desetletja poroča iz najbolj kritičnih vojnih žarišč po svetu, od Kosova do Afganistana, od Somalije do Ukrajine. Njegova knjiga ni le popis vojn, temveč tudi razmislek o evoluciji novinarskega poklica v času kaosa in konfliktov, ki definirajo našo sedanjost in prihodnost.
Mir in vojna razkriva razloge in posledice nekaterih največjih vojn našega časa. Videmšek bralca popelje skozi vojno v Iraku, ki je spremenila svet, neskončni konflikt v Afganistanu, afriške vojne, arabsko pomlad, ter natančno analizira dolgotrajne spopade med Izraelom in Palestino, vse do vojaškega konflikta med Ukrajino in Rusijo. Posebno poglavje knjige je namenjeno vplivu podnebnih sprememb na globalne konflikte. Avtor skozi svoje bogate izkušnje z vojnih terenov prepleta družbeno odgovorna razmišljanja in ponuja svoje videnje upanja za prihodnost.
Kajti le za upanje gre. Nič več. Upanje je silovita življenjska sila. Vitalnost. In mislim, da je naloga novinarja, da to upanje tudi ohranja. Ne da bi pri tem lagal, seveda. - iz knjige
Boštjan Videmšek (1975), dolgoletni vojni poročevalec, je sodelavec številnih svetovnih časopisov in revij. Njegovo delo vključuje poročanje iz najnevarnejših vojnih območij na svetu. Avtor je vodilni slovenski vojni poročevalec. Mir in vojna predstavlja vrhunec njegovega novinarskega dela, kjer skozi lastne izkušnje izpostavlja temeljne izzive našega časa.