Knjiga V objemu minulih let je tretja v nizu Zupanovih knjig, ki zajemajo popis njegovega sodelovanja v kulturnem in družbenem življenju bližnjih krajev in vse Slovenije (prej V objemu življenja, 2018, ter prva V objemu besed, 2008).
V objemu minulih let; Jože Zupan
Je toplo posvetilo številnim soustvarjalcem kulturne krajine ter kronika odhajanj ljudi ter porajanj novih pobud; predvsem pa odsev časa, v katerem ta nekdanji ravnatelj in predsednik Bralne značke ter sodelavec Rastoče knjige še vedno vidno pušča bogato in ustvarjalno sled.
O avtorju so zapisali:
Del njegove predanosti delu sem sprejela in prenesla tudi v svoje življenje. Še danes se učim od njega in upam, da bom tudi v starosti znala živeti, kot živi prof. Zupan. Še vedno živi ustvarjalno, disciplinirano in svoje delo deli z drugimi. To je zagotovo primer uspešnega življenja, in način, ki ga živijo veliki ljudje. To je tisto, kar učitelj lahko da svojim učencem, in pogosto si priznam, da sem imela srečo, da sem imela takega učitelja. Njegov vpliv in vloga vzornika se zame ni končala z zaključkom osnovne šole, ampak se je nadaljevala do danes in se še nadaljuje.
Za vzor in spodbude sem hvaležna vsem mojim učiteljem, še posebej pa prof. Zupanu in njegovi ženi.
prim. Danica Avsec, dr. med.
Slavko Pregl: »Kadar smo danes v zadregi, če česa ne vemo, je tu Jože, žívi zaklad vednosti o Bralni znački in kajpak utelešenje ljubeznive, spoštljive naklonjenosti do sodelavk in sodelavcev, vseh, ki nam je skrb za branje mladih in za dobro med ljudmi prva vesela prostovoljna naloga.«
Darka Tancer Kajnih: »Želim si, da bi bilo v naši družbi več Jožetov, ki prisegajo na visoko postavljene etične norme in spoštljiv način sporazumevanja.«
Tone Parljič: »Med živimi Slovenci je Bralna značka – Jože Zupan!«
Berta Golob: »Niansirana s sociološkimi potezami časa vstaja iz Zupanovih zapisov sodobna oblika učitelja kot klicarja k omiki, znanju, oblikovanju, čudenju in spoštovanju vsega, kar kdor koli koristnega in dobrega opravi s svojim delom.
Dr. Jože Uhan: »Če ga poznaš, si bogatejši … Če si njegov učenec, si bogat.«
Iz spremnega zapisa prof. Ivana Gregorčiča:
Zupan je bil tudi soustanovni član Lions kluba Trebnje. Čeprav je sodeloval le krajši čas, je ustvaril vidno sled – v Klub je pripeljal številne kulturnike in vodil pogovore z njimi ter pripomogel, da sta domačinki Vilma Bukovec in Iva Zupančič postali častni občanki občine Trebnje.
Pregled dejavnosti Jožeta Zupana bi bil nepopoln, če ne bi omenili deleža njegove žene, učiteljice Danice; oba sta bila združena v ljubezni do materinščine. Bila sta med prvimi, ki sta opravila celotno pedagoško pot na šentruperski šoli, predvsem pa sta ponosna na številne učence, ki so v širšem prostoru naredili vidno sled.
Jože Zupan je bil za svoje raznovrstno in obsežno izobraževalno, kulturno in vzgojno delo večkrat nagrajen – plaketo občine Trebnje je dobil, še preden je postal ravnatelj, ima najvišji naziv v šolstvu, na predlog gibanja Bralna značka je prejel državno nagrado v vzgoji in izobraževanju, je prejemnik častnega znaka svobode RS, postal je Schwentnerjev nagrajenec, IBBY ga je počastila s prvim promotorjem branja, postal je častni član Bralnega društva Slovenije in prvi častni član Društva Bralna značka, Javni sklad za kulturne dejavnosti ga je počastil z Golievo plaketo in s srebrnim znakom, domača občina pa z nazivom častni občan … Priznanja za razvejeno dejavnost tudi v zadnjem obdobju niso izostala: prišel je še zlati znak ZPMS. Društvo Bralna značka – ZPMS ga je leta 2022 počastilo s prvim zlatim znakom Društva; ob kulturnem prazniku 2023 pa mu je Javni sklad RS za kulturne dejavnosti podelil še zlato jubilejno priznanje. Jože Zupan nikoli ne pozabi omeniti, da mu vedno veliko pomenijo priznanja, ki mu jih dajejo nekdanji učenci.
V košarico
profesor JOSIP ZUPAN, rojen 5. aprila 1938, slavist in nekdanji ravnatelj Osnovne šole dr. Pavla Lunačka v Šentrupertu, je že 60 let povezan z gibanjem Bralna značka; v letih med 1979 in 1983 tudi njen predsednik. Je avtor edinstvene stalne razstave Izvirne ilustracije mladinskih del v OŠ dr. Pavla Lunačka ter tudi avtor stalne postavitve razstave z naslovom Slovenske slikanice za otroke sveta (vzpostavljene skupaj z dr. Kristino Brenkovo); na vsaki od teh stalnih razstav na šoli je po okoli 500 razstavljenih dragocenih primerkov.
Že od začetka enciklopedičnega gibanja Rastoča knjiga (s podporo Državnega sveta RS) je tudi sodelavec in avtor posameznih celostnih postavitev pri tem projektu.
Jože Zupan je urednik in avtor številnih knjig in zbornikov; med najpomembnejšimi je leta 1998 izšla knjiga njegovih pogovorov Srečavanja, leta 2000 pa zbornik Dr. Pavel Lunaček ob stoletnici rojstva tega znamenitega porodničarja (po njej so na RTV SLO leta 2006 posneli priljubljen in pozneje nagrajen igrano-dokumentarni film – Vdih življenja). Leta 2008 je izšla njegova knjiga V objemu besed s spremnim besedilom dr. Igorja Sakside, v kateri avtor zajame svoje delo, povezano z ravnateljevanjem, bralno značko in številnimi literarnimi in likovnimi ustvarjalci.
Leta 2018 je pred njegovim osebnim praznikom izšlo njegovo delo V objemu življenja s spremnim besedilom dr. Matjaža Kmecla. Knjiga je organsko nadaljevanje dela V objemu besed, obenem pa ljubeče posvetilo vsem ljudem, krajem in izkušnjam, ki jih je Jože Zupan srečeval na svoji poti.
Več o njem: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/oseba/zupan-joze/
Za svoje delo je Jože Zupan prejel že številne stanovske, občinske in državne nagrade in odlikovanja, nazadnje l. 2022 prvi zlati znak Društva Bralne značke – ZPMS in letos jubilejni zlati znak JSKD.
Prof. dr. Matjaž Kmecl, v preteklosti njegov profesor, zdaj pa že dolgo kolega, ga je označil za 'gorenjskega Šentruperčana'. Med drugim je bil tudi prvi gledališki režiser sokrajanke Milene Zupančič – prav pod njegovo taktirko je vstopila v svet igre, kjer blesti še zdaj.