Ksenija Benedetti ima za sabo bogato karierno pot, predvsem pa jo poznamo kot dolgoletno šefinjo Protokola Republike Slovenije. Med vrhunce njenega delovanja lahko štejemo pripravo ter izvedbo predsedovanja Slovenije Svetu Evropske unije 2008 in obisk britanske kraljice Elizabete II. v Sloveniji jeseni leta 2008.
Hiša sozvočja; Ksenija Benedetti
S slovenskimi predsedniki je službeno prepotovala skoraj cel svet, zdaj pa se je podala v Hišo sozvočja, prav poseben knjižni projekt, ki nosi podnaslov Avtobiografski intervju s 75 sopotnicami in sopotniki. Kot v predgovoru zapiše urednik knjige Urban Vovk, Hiša sozvočja »z zgovorno odkritimi in nespogledljivo všečnimi odgovori ponudi dom vsem zastavljenim vprašanjem, jih popestuje z domačnostjo v obliki vračanj v otroštvo in mlada leta, odkrivanja dragocenih malenkosti iz intimnega in dražljivih zakulisij iz službenega življenja, ki se je za dolga leta zapisalo protokolu«.
Knjiga je nastajala kar tri leta, njen koncept pa je svež in izviren: avtorica je 75 bolj ali manj bližnjih oseb povabila, da ji zastavijo vsak po tri vprašanja, pri tem pa se je vnaprej zavezala, da bo nanje odgovorila. Med spraševalci se znajdejo člani in članice njene družine, potem pa še igralci, pisatelji, novinarji, profesorji, režiserji, politiki, podjetniki itn. Avtorica Ksenija Benedetti ob tem razlaga: »Ideja za zgradbo knjige je pljusknila iz vesolja moje glave nekega svetlega večera, tik pred spanjem.
V takih napol budnih stanjih najbolj ustvarjalno in jasno vidim. Naslednje jutro sem prijela svinčnik in začela vijugasta potovanja od sopotnika do sopotnika, od sopotnice do sopotnice, od vprašanja do vprašanja, od odgovora do odgovora. In tako je nastala knjiga, ki ni le malce drugačna avtobiografija, je tudi slika mojih vrednot in razmišljanj, pa tudi obraz časa, v katerega smo vpeti.« Izredno inovativen format vprašanj, ki so včasih provokativna, drugič navihana, tretjič zahtevna in poglobljena, in odgovorov, ki so zapisani brez strahu, ponosno, jasno, tudi igrivo in vabljivo, začara in kar posrka vase. Nepozabno in večplastno branje.
Dolgoletna vodja slovenskega protokola Ksenija Benedetti (1965), ki ima za seboj tudi izvedbo tako zahtevnih dogodkov, kot je bil denimo obisk kraljice Elizabete II. v Sloveniji leta 2008, se je že v mladosti spogledovala z literarnim ustvarjanjem, vendar jo je potem življenje odneslo drugam. V zadnjem času pa se je vrnila h knjigam in do zdaj že objavila dve: strokovno o protokolu leta 2009 ter Kažipote: sonatino o odnosih in kulturi srca leta 2019. Vendar njen ustvarjalni duh ne počiva in tako je pred nami njena izvirna knjiga s pomenljivim naslovom Hiša sozvočja, z njo pa skuša v žanr avtobiografskih knjig vnesti nov pristop. Običajno avtobiografsko pisanje namreč izhaja iz avtorja samega, on je tisti, ki določa vsebino ter obseg tega, kar želi povedati. Pri Hiši sozvočja je ta osnovni princip obrnjen: 74 spraševalcev in skrivnostni 75. spraševalec Kseniji Benedetti zastavljajo različna, čim bolj neposredna in tudi (tri) provokativna vprašanja, ki jih zanimajo v zvezi z njo. Rezultat je dinamična zgodba njenega življenja, ki mu dajejo sol in poper ravno vprašanja posameznikov in posameznic, ki jih, poleg tistih, ki izvirajo iz najožje družine in najbližjih prijateljstev, v veliki meri že poznamo iz slovenskega javnega življenja, pa naj je to esejist Marcel Štefančič, jr., ki je v svojih vprašanjih bolj filozofsko nastrojen, vpraša jo denimo, na katera vprašanja ni odgovorov, ali pa igralka Katarina Čas, ki jo zanimajo osnovne in bistvene stvari, kot je to, kaj je zanjo ljubezen ali česa se boji. Knjigi je na koncu dodana še obsežna barvna priloga, ki na svoj pomenljiv način še v sliki pove avtoričino življenjsko zgodbo. Za konec je tu vprašanje pisatelja Jurija Hudolina, ki je ena od poant te dinamične knjige: »Zadnja leta veliko pišeš. Zakaj pišeš? Kaj ti daje pisanje?« Ksenija Benedetti odgovori: »Ventil. Užitek. Potovanje. Razmislek.« Samo Rugelj, Bukla 173–174
V košarico