Telesna aktivnost in njen pomen za človekovo zdravje sta v industrializirani civilizaciji dobila povsem nove pomene in dimenzije, saj je današnji, predvsem sedeči življenjski stil vzrok za povečano debelost ter večjo pojavnost različnih sodobnih bolezni, s čimer so naša telesa izpostavljena visokim zdravstvenim tveganjem.
Naravno gibanje; Daniel E. Lieberman
V zadnjih desetletjih so kot ključno zdravilo za vse te nadloge predlagali telesno aktivnost. Vendar pa večini človeštva kljub temu komaj uspeva, da ostaja v primerni telesni formi. Pristopi k takšni ali drugačni telesni vadbi pa so povezani z mnogimi zgrešenimi koncepti, napačnimi navodili in s spremljajočo tesnobnostjo.
Lieberman trdi, da se nismo razvili kot bitja, ki naj bi redno prakticirala telesno vadbo: ustvarjeni smo za zmerno vsakodnevno gibanje čez ves dan, ne pa za triatlone, naporno dvigovanje uteži in tek na tekalni stezi.
V knjigi, ki je napisana na osnovi deset let trajajočega raziskovanja, v katerem je navdihujoče povezal izsledke evolucijske biologije in antropologije z osebnimi izkušnjami, Lieberman natančno razloži, kako lahko telesna aktivnost v resnici koristi zdravju. Pri tem učinkovito ovrže urbana prepričanja glede različnih napačnih izhodišč, kot so sedenje, hitrost, moč, spanje, vzdržljivost itn., ter jasno pokaže smer, v katero bi se moral v prihodnosti usmeriti človek glede bolj prijazne in zdrave uporabe telesne aktivnosti v sodobni civilizaciji.
Iz knjige:
»Po številnih izkušnjah in dolgoletnih raziskavah sem počasi prišel do sklepa, da v zahodnjaški družbi, kakršna je ameriška, ne dojemamo, da je telesna vadba sodoben, a zdravju koristen pojav, zato je o njej razširjenih veliko zmotnih ali pretiranih prepričanj. Da smo si na jasnem, ne trdim, da telesna vadba ni koristna ali da je vse, kar lahko o njej preberete, zgrešeno. To bi bilo neumno. Podal pa bom tezo, da je s tem, ko se ne menimo za evolucijske in antropološke vidike telesne dejavnosti ali pa jih napačno tolmačimo, zahodnjaški pristop k telesni vadbi poln zgrešenih pogledov, pretiravanj, napačnih sklepov, občasnih neresnic in nedopustnega obtoževanja.«
V košarico