Prvi tako temeljit priročnik pri nas, ki pomaga pri dvigovanju kulture vodenja in sodelovanja v družinskih podjetjih.
V čevljih staršev; doc. dr. Milan Krajnc
Kaj so družinska podjetja in zakaj so tako dragocena?
Koliko prispevajo v slovensko skupno blagajno in zakaj jim pri tem tako slabo pomaga država?
Kako usklajevati vse vloge v njih in ločiti dom od dela?
Kako uspešno zaposliti otroka, kako učinkovito povedati očetu, da se v nekem trenutku umakne?Kako spraviti taščo iz direktorjeve pisarne in tasta spomniti, da se po statutu kot nadzornik ne vtika v delo direktorja? In kako sprejeti zdravo odločitev, če ne gre naprej?
Kako urediti občutljivo in kompleksno zgodbo nasledstva?
In predvsem: Zakaj je za družinska podjetja še toliko bolj pomembno, da spoznamo svoje vzorce iz otroštva, preden ustvarjamo poslovno družino, imenovano podjetje?
Odgovori na ta in številna druga bistvena vprašanja prinašajo smernice za zdravo postavitev družinskega podjetja ali za transformacijo, ko že škriplje v odnosih in bilanci.
Priročnik, prvi tako temeljit in sistematičen o tej tematiki v Sloveniji, ima 5 zelo raznolikih poglavij:
- de l – avtorjev oseben uvod, tudi z lastno zgodbo, iskreno in odkrito
- del – analiza stanja družinskega podjetništva pri nas in v svetu, podatki in nasveti, model za transformacijo družinskega podjetja
3 del – zgodbe podjetnikov iz svetovalne prakse avtorja
4.del – vprašalnik – telegrafski odgovori naslednikov v družinskih podjetjih
5.del – dodatek – "model" za ustavo, etični kodeks družinskega podjetja
* Osebne, poučne, bridko-sladke zgodbe avtorja in njegovih klientov iz 20-letne prakse
* Smernice za model transformacije družinskega podjetja
& NOVOST: Pomembna in nujna informacija za ta čas – KODEKS kot MODEL ZA 'USTAVO' integritete družinskih podjetij – etična nadgradnja drugih temeljnih dokumentov:
če ga družinsko podjetje sistemsko vključi v svoj poslovni model, se bo odrazil na pozitivni strani odnosov in bilance
Delo doc. dr. Milana Krajnca, avtorja Dinamičnega modela vodenja, psihoterapevta in raziskovalca z izkušnjami v stotinah družinskih podjetij
Kot pravi avtor: »Upoštevajte moje nasvete, da ne ponavljate mojih napak.«
Iz knjige:
„Najpomembnejše je, da podjetje ni odvisno od dnevnega počutja lastnikov.“
„Člani družinskih podjetij se moramo zavedati, da smo predvsem ljudje, da smo pri sebi to, kar smo bili, preden smo se odločili za družinsko podjetništvo – želimo torej predvsem živeti in čutiti vsak trenutek.“
„Reševanja problema se lotimo tako, da se najprej vprašamo, kdo sem jaz, zakaj vse to delam ... Ko bomo prišli do odgovorov, bomo vedeli, ali si sploh želimo ostati v zakonu in v tem podjetju. Nikoli ne smemo iskati krivca in odgovornosti v partnerju, temveč izključno v sebi. Priznati si moramo, da smo sami odgovorni za svoje odločitve. Zakonci smo si vedno ogledalo. To, kar nas moti pri partnerju, je pravzaprav naša slabost.“
NAMEN PRIROČNIKA
„Namen priročnika je predvsem priprava in drugačen pogled na razmišljanje v družinskem podjetništvu. Podjetje namreč ne more biti samo sredstvo za doseganje osebnih ciljev, saj smo del družbe, del narave ... in na kakršen način bomo vlagali v podjetje, tako bomo dobivali nazaj. Zato je pomembno, da preden sprejmete odločitve, ki naj bodo vedno dolgoročne, o vsaki temeljito premislite. Najprej poglejte nase, kako bo ta odločitev vplivala na vas, in potem na okolico. Pomemben je vrstni red, najprej VI, šele nato drugi. Vendar pa na druge nikoli ne smete pozabiti. Zato je pomembno, da so vaše misli pri sprejemanju odločitev čiste, da izhajate iz miru, ki ste ga dosegli pri sebi. Čistost pa lahko dosegate z dosledno etično držo, ki jo z rešitvami spodbuja ta priročnik.“
RECENZIJA BUKLA
Če pogledate na vsakoletno lestvico najbogatejših Slovencev, boste na njej opazili lepo število družinskih podjetij (ta pa pri nas predstavljajo stabilno jedro majhnih in srednjih podjetij), ki so v kar nekaj primerih dodobra prerasla slovenske okvire in se s svojo dejavnostjo podala v širši mednarodni prostor. Družinska podjetja, prehod dela in lastništva v naslednjo generacijo, prednosti in pomanjkljivosti tovrstnih podjetij, optimizacija osebnih in poslovnih odnosov, kasnejša vključenost starejše generacije in nadzorovanje dela mlade, urejanje tudi takih na videz preprostih reči, kot so dopusti, izogibanje konfliktom, ki so pri takih podjetjih naravno prisotni, ipd., je tema res uporabne in za Slovenijo primerne knjige dr. Milana Krajnca, avtorja dela Dinamični model vodenja, psihoterapevta in raziskovalca, ki ima izkušnje iz mnogih domačih in tujih družinskih podjetij. V knjigi V čevljih staršev namreč večplastno popiše kompleksno dinamiko teh podjetij, opozori na nevarnosti, postreže s kar nekaj (tudi čustvenimi) osebnimi zgodbami, s čimer dobivamo dober in dovolj uporaben priročnik za ta specifični segment slovenskega podjetništva. Izvirno!
Samo Rugelj, Bukla 153
© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.
V košarico