Razen v Znanstveni utemeljenosti realitetne terapije, ki jo je Leon Lojk napisal ob izidu prevodov Glasserjeve knjige Realitetna terapija v praksi v slovenščino in hrvaščino, realitetna terapija zares nikoli ni bila predstavljena v širšem teoretičnem kontekstu.
Teorija in praksa realitetne terapije; Leon Lojk, Bosiljka Boba Lojk
Razen poglabljanja razumevanja celostnega vedenja oz. razumevanja organizma kot operativno zaprtega, samoregulirajočega sistema in tudi razumevanja osebnosti, odnosa posameznika in okolja, razumevanja pojma odnos v luči teorije izbire, prepričanja o funkcioniranju vedenja, ki so v osnovi naših dejanj ter razumevanja duševnega zdravja, knjiga Teorija in praksa realitetne terapije Leona in Bobe Lojk ponuja tudi predstavitev realitetne terapije v povezavi z drugimi psihoterapevtskimi pristopi skozi nekatere podobnosti in razlike med njimi. Na podoben način predstavljena je tudi skupinska realitetna terapija.
Ko gre za teorijo prakse realitetne terapije, je bila do zdaj v literaturi dostopna le strukturirana (proceduralna) realitetna terapija. Glasser jo je poimenoval stara realitetna terapija in se zavzel za terapijo s teorije izbire, ki jo je poimenoval nova realitetna terapija. Gre v bistvu za izviren pristop terapevta, ki sam živi v skladu s prepričanji teorije izbire, kar zahteva globoke spremembe razumevanja človeškega vedenja.
V literaturi doslej ni bilo moč najti, kako poteka proces nove realitetne terapije z izjemo praktične predstavitve dela s klienti samega avtorja. Ker smo jo začeli prakticirati prav v našem prostoru, je na teh straneh prvič predstavljena teorije prakse nove realitetne terapije skozi formulacijo, odnos terapevta in klienta ter teorijo spremembe v realitetni terapiji. Kako se realitetna terapija kaže v praksi, je razvidno iz praktičnih primerih dela s klienti. Ponujeno čtivo je zagotovo dobrodošlo udeležencem edukacije iz realitetne terapije in tudi realitetnim terapevtom, praktikom kot tudi tistim, ki želijo izvedeti več o tem pristopu.
V košarico